Lenovo ZUK Z1
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo ZUK Z1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo ZUK Z1 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.7 x 77.3 x 8.9 mm (6.13 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) CyanogenMod 12.1 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Dark Gray |
| Models | ZUK Z1 |
| Price | 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo ZUK Z1 released?
The Lenovo ZUK Z1 was announced 2015, August.
What is the Lenovo ZUK Z1's display size?
The Lenovo ZUK Z1 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo ZUK Z1 have?
The Lenovo ZUK Z1 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo ZUK Z1 have?
The Lenovo ZUK Z1 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo ZUK Z1 have?
The Lenovo ZUK Z1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo ZUK Z1 battery capacity?
The Lenovo ZUK Z1 has a 4100 mAh battery.
Does the Lenovo ZUK Z1 support 5G?
No, the Lenovo ZUK Z1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo ZUK Z1 run?
The Lenovo ZUK Z1 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo ZUK Z1?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo ZUK Z1 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.