Lenovo ZUK Z2 Pro
7.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo ZUK Z2 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo ZUK Z2 Pro at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.4 x 70.5 x 7.5 mm (5.72 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); ZUI 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, 1.34µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, altimeter |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Black, Ceramic White |
| Models | ZUK Z2121 |
| Price | 384 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo ZUK Z2 Pro released?
The Lenovo ZUK Z2 Pro was announced 2016, April.
What is the Lenovo ZUK Z2 Pro's display size?
The Lenovo ZUK Z2 Pro has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo ZUK Z2 Pro have?
The Lenovo ZUK Z2 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo ZUK Z2 Pro have?
The Lenovo ZUK Z2 Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Lenovo ZUK Z2 Pro have?
The Lenovo ZUK Z2 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo ZUK Z2 Pro battery capacity?
The Lenovo ZUK Z2 Pro has a 3100 mAh battery.
Does the Lenovo ZUK Z2 Pro support 5G?
No, the Lenovo ZUK Z2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo ZUK Z2 Pro run?
The Lenovo ZUK Z2 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo ZUK Z2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo ZUK Z2 Pro at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.