Lenovo ZUK Z2
6.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo ZUK Z2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo ZUK Z2 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 141.7 x 68.9 x 8.5 mm (5.58 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) Always-on display |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); ZUI 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/2.6", 1.34µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Black, Ceramic White |
| Models | ZUK Z2132, ZUK Z2131, Z2 Plus, Z2131 |
| Price | 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo ZUK Z2 released?
The Lenovo ZUK Z2 was announced 2016, May.
What is the Lenovo ZUK Z2's display size?
The Lenovo ZUK Z2 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo ZUK Z2 have?
The Lenovo ZUK Z2 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo ZUK Z2 have?
The Lenovo ZUK Z2 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo ZUK Z2 have?
The Lenovo ZUK Z2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo ZUK Z2 battery capacity?
The Lenovo ZUK Z2 has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo ZUK Z2 support 5G?
No, the Lenovo ZUK Z2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo ZUK Z2 run?
The Lenovo ZUK Z2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo ZUK Z2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo ZUK Z2 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.