Meizu 15
7.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.46 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Meizu 15 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.46 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Meizu 15 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 72 x 7.3 mm (5.63 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.46 inches, 82.2 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55 µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 20 MP, 1/2.8", 1.0 µm, AF, portraits only"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 4 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ink, Yakin, Indigo, White |
| Price | 438 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 15 released?
The Meizu 15 was announced 2018, April.
What is the Meizu 15's display size?
The Meizu 15 has a 5.46 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 15 have?
The Meizu 15 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 15 have?
The Meizu 15 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu 15 have?
The Meizu 15 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 15 battery capacity?
The Meizu 15 has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu 15 support 5G?
No, the Meizu 15 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 15 run?
The Meizu 15 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 15?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 15 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.