Meizu 16s
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2232
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu 16s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 3600 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu 16s at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 . CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 73.4 x 7.6 mm (5.98 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 97.2 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 20MP, f/2.6, (telephoto), PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 20MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | 1080p@30fps |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge About 420 EUR |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
MISC | |
| Price | 462 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16s released?
The Meizu 16s was announced 2019, April.
What is the Meizu 16s's display size?
The Meizu 16s has a 6.2 inches display with 1080 x 2232 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16s have?
The Meizu 16s is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16s have?
The Meizu 16s is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16s have?
The Meizu 16s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Meizu 16s battery capacity?
The Meizu 16s has a 3600 mAh battery.
Does the Meizu 16s support 5G?
No, the Meizu 16s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16s run?
The Meizu 16s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16s?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16s at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN