Meizu 16T
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.5 inches · 1080×2232
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu 16T is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu 16T at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2048/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.6 x 78.2 x 8.3 mm (6.28 x 3.08 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 106.3 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~382 ppi density) 430 nits |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/5", 1.12µm, PDAF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Orange, Blue, Green |
| Price | About $ 345.99"; |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16T released?
The Meizu 16T was announced 2019, October.
What is the Meizu 16T's display size?
The Meizu 16T has a 6.5 inches display with 1080 x 2232 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16T have?
The Meizu 16T is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16T have?
The Meizu 16T is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16T have?
The Meizu 16T features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 16T battery capacity?
The Meizu 16T has a 4500 mAh battery.
Does the Meizu 16T support 5G?
No, the Meizu 16T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16T run?
The Meizu 16T runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16T?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16T at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN