Meizu 16s Pro
9.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2232
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3600 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu 16s Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 3600 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu 16s Pro at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
10.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 73.4 x 7.7 mm (5.98 x 2.89 x 0.30 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.8 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~403 ppi density) 160 Hz touch-sensing DCI-P3 96% |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 8 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS 20MP, f/2.6, (telephoto), 1/2.8", 1.0µm, PDAF 16 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/3.6", 1.0µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Twilight Forest, Dream Unicorn, Black Mirror, White story |
| Price | 374 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16s Pro released?
The Meizu 16s Pro was announced 2019, August.
What is the Meizu 16s Pro's display size?
The Meizu 16s Pro has a 6.2 inches display with 1080 x 2232 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16s Pro have?
The Meizu 16s Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16s Pro have?
The Meizu 16s Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16s Pro have?
The Meizu 16s Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Meizu 16s Pro battery capacity?
The Meizu 16s Pro has a 3600 mAh battery.
Does the Meizu 16s Pro support 5G?
No, the Meizu 16s Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16s Pro run?
The Meizu 16s Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16s Pro?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16s Pro at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.