Meizu 16
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3010 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu 16 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3010 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu 16 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - Global , LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 73.2 x 7.3 mm (5.93 x 2.88 x 0.29 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 20 MP, f/2.6, 1/2.6", 1.0µm, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 4 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3010 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | 16th |
| Price | 449 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16 released?
The Meizu 16 was announced 2018, August.
What is the Meizu 16's display size?
The Meizu 16 has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16 have?
The Meizu 16 is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16 have?
The Meizu 16 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16 have?
The Meizu 16 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 16 battery capacity?
The Meizu 16 has a 3010 mAh battery.
Does the Meizu 16 support 5G?
No, the Meizu 16 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16 run?
The Meizu 16 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN