Meizu 16X
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu 16X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu 16X at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | Available. Released 2018, September |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 20 MP, f/2.6, 1/2.6", 1.0µm, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Price | 328 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16X released?
The Meizu 16X was announced 2018, September.
What is the Meizu 16X's display size?
The Meizu 16X has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16X have?
The Meizu 16X comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16X have?
The Meizu 16X is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16X have?
The Meizu 16X features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 16X battery capacity?
The Meizu 16X has a 3100 mAh battery.
Does the Meizu 16X support 5G?
No, the Meizu 16X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16X run?
The Meizu 16X runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16X?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16X at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.