Meizu 15 Plus
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.95 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Meizu 15 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.95 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Meizu 15 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 78.3 x 7.3 mm (6.06 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.95 inches, 97.6 cm2 (~81.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~494 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Exynos 8895 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP20 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.3", 1.55 µm, dual pixel PDAF, Laser AF, 4-axis OIS 20 MP, 1/2.8", 1.0 µm, AF, portraits only"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 4 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Yakin, Ink |
| Price | 526 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 15 Plus released?
The Meizu 15 Plus was announced 2018, April.
What is the Meizu 15 Plus's display size?
The Meizu 15 Plus has a 5.95 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 15 Plus have?
The Meizu 15 Plus comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 15 Plus have?
The Meizu 15 Plus is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu 15 Plus have?
The Meizu 15 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu 15 Plus battery capacity?
The Meizu 15 Plus has a 3500 mAh battery.
Does the Meizu 15 Plus support 5G?
No, the Meizu 15 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 15 Plus run?
The Meizu 15 Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 15 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 15 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN