Meizu 16Xs
8.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2232
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu 16Xs is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu 16Xs at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 74.4 x 8.3 mm (5.98 x 2.93 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.8 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2232 pixels, 18.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.7, 13mm (ultrawide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2 5 MP, f/1.9, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot" |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Black, Pearl White, Phantom Blue |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu 16Xs released?
The Meizu 16Xs was announced 2019, May.
What is the Meizu 16Xs's display size?
The Meizu 16Xs has a 6.2 inches display with 1080 x 2232 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu 16Xs have?
The Meizu 16Xs comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu 16Xs have?
The Meizu 16Xs is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu 16Xs have?
The Meizu 16Xs features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Meizu 16Xs battery capacity?
The Meizu 16Xs has a 4000 mAh battery.
Does the Meizu 16Xs support 5G?
No, the Meizu 16Xs does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu 16Xs run?
The Meizu 16Xs runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu 16Xs?
AppsApk's editorial team rates the Meizu 16Xs at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.