Meizu C9
7.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu C9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu C9 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 146.2 x 71.2 x 9.7 mm (5.76 x 2.80 x 0.38 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Protection | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-820MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | C9 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu C9 released?
The Meizu C9 was announced 2018, December.
What is the Meizu C9's display size?
The Meizu C9 has a 5.45 inches display.
How much RAM does the Meizu C9 have?
The Meizu C9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu C9 have?
The Meizu C9 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Meizu C9 have?
The Meizu C9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu C9 battery capacity?
The Meizu C9 has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu C9 support 5G?
No, the Meizu C9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu C9 run?
The Meizu C9 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu C9?
AppsApk's editorial team rates the Meizu C9 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.