Meizu E2
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Meizu E2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Meizu E2 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.7 x 75.7 x 7.5 mm (6.05 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); Flyme 6 |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Price | 230 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu E2 released?
The Meizu E2 was announced 2017, April.
What is the Meizu E2's display size?
The Meizu E2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu E2 have?
The Meizu E2 is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu E2 have?
The Meizu E2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu E2 have?
The Meizu E2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu E2 battery capacity?
The Meizu E2 has a 3400 mAh battery.
Does the Meizu E2 support 5G?
No, the Meizu E2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu E2 run?
The Meizu E2 runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu E2?
AppsApk's editorial team rates the Meizu E2 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.