Meizu M1 Metal
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid
Sponsored
The Meizu M1 Metal is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, and a 3140 mAh battery. AppsApk rates the Meizu M1 Metal at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 150.7 x 75.3 x 8.2 mm (5.93 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 162g (5.71 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Dinorex T2X-1 scratch/shock resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android, 5.1.1 (Lollipop); Flyme 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Gray, Blue, Pink |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M1 Metal released?
The Meizu M1 Metal was announced 2015, October.
What is the Meizu M1 Metal's display size?
The Meizu M1 Metal has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M1 Metal have?
The Meizu M1 Metal comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M1 Metal have?
The Meizu M1 Metal is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu M1 Metal have?
The Meizu M1 Metal features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M1 Metal battery capacity?
The Meizu M1 Metal has a 3140 mAh battery.
Does the Meizu M1 Metal support 5G?
No, the Meizu M1 Metal does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M1 Metal run?
The Meizu M1 Metal runs Android.
What is AppsApk's rating for the Meizu M1 Metal?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M1 Metal at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.