Meizu M2 Note
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Meizu M2 Note is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Meizu M2 Note at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 150.9 x 75.2 x 8.7 mm (5.94 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IGZO IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass or Dinorex T2X-1 scratch/shock resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); Flyme 4.5 |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White, Blue, Pink |
| Models | m2 note, MZ-m2 note |
| Price | 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M2 Note released?
The Meizu M2 Note was announced 2015, June.
What is the Meizu M2 Note's display size?
The Meizu M2 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M2 Note have?
The Meizu M2 Note comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M2 Note have?
The Meizu M2 Note is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu M2 Note have?
The Meizu M2 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M2 Note battery capacity?
The Meizu M2 Note has a 3100 mAh battery.
Does the Meizu M2 Note support 5G?
No, the Meizu M2 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M2 Note run?
The Meizu M2 Note runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M2 Note?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M2 Note at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.