Meizu M3 Max
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu M3 Max is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu M3 Max at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 81.6 x 7.9 mm (6.43 x 3.21 x 0.31 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB /3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge (50% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Silver, Gray, Rose Gold |
| Price | 295 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M3 Max released?
The Meizu M3 Max was announced 2016, September.
What is the Meizu M3 Max's display size?
The Meizu M3 Max has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M3 Max have?
The Meizu M3 Max comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M3 Max have?
The Meizu M3 Max is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M3 Max have?
The Meizu M3 Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M3 Max battery capacity?
The Meizu M3 Max has a 4100 mAh battery.
Does the Meizu M3 Max support 5G?
No, the Meizu M3 Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M3 Max run?
The Meizu M3 Max runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M3 Max?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M3 Max at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN