Meizu M3e
7.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Meizu M3e is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Meizu M3e at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.8 x 7.9 mm (6.05 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge (50% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold, Gray, Pink, Silver |
| Price | 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M3e released?
The Meizu M3e was announced 2016, August.
What is the Meizu M3e's display size?
The Meizu M3e has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M3e have?
The Meizu M3e comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M3e have?
The Meizu M3e is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M3e have?
The Meizu M3e features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M3e battery capacity?
The Meizu M3e has a 3100 mAh battery.
Does the Meizu M3e support 5G?
No, the Meizu M3e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M3e run?
The Meizu M3e runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M3e?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M3e at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.