Meizu M3s
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Meizu M3s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Meizu M3s at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 141.9 x 69.9 x 8.3 mm (5.59 x 2.75 x 0.33 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Flyme 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Pink, Gold |
| Models | M3s, MZ-M3s |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M3s released?
The Meizu M3s was announced 2016, June.
What is the Meizu M3s's display size?
The Meizu M3s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M3s have?
The Meizu M3s is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M3s have?
The Meizu M3s is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M3s have?
The Meizu M3s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M3s battery capacity?
The Meizu M3s has a 3020 mAh battery.
Does the Meizu M3s support 5G?
No, the Meizu M3s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M3s run?
The Meizu M3s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M3s?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M3s at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.