Meizu M5 Note
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu M5 Note is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu M5 Note at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.8 x 8.2 mm (6.05 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 4GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Gold, Blue |
| Models | M5 Note, MZ-M5 Note |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M5 Note released?
The Meizu M5 Note was announced 2016, December.
What is the Meizu M5 Note's display size?
The Meizu M5 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M5 Note have?
The Meizu M5 Note is available with 4 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M5 Note have?
The Meizu M5 Note is available with 16GB / 4GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M5 Note have?
The Meizu M5 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M5 Note battery capacity?
The Meizu M5 Note has a 4000 mAh battery.
Does the Meizu M5 Note support 5G?
No, the Meizu M5 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M5 Note run?
The Meizu M5 Note runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M5 Note?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M5 Note at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN