Meizu M5c
5.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu M5c is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu M5c at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 70.5 x 8.3 mm (5.67 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 6 |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro (digital), proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Gold, Pink |
| Models | M5c, MZ-M5c |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M5c released?
The Meizu M5c was announced 2017, May.
What is the Meizu M5c's display size?
The Meizu M5c has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M5c have?
The Meizu M5c comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M5c have?
The Meizu M5c is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Meizu M5c have?
The Meizu M5c features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Meizu M5c battery capacity?
The Meizu M5c has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu M5c support 5G?
No, the Meizu M5c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M5c run?
The Meizu M5c runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M5c?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M5c at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN