Meizu M5s
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu M5s is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu M5s at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1800 / 2100 / 2600 TD-LTE 2300 / 2600 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 148.2 x 72.5 x 8.4 mm (5.83 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro (digital), proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champanage Gold, Rose Gold, Stay Gray, Moonlight Silver |
| Models | M5s, MZ-M5s |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M5s released?
The Meizu M5s was announced 2017, February.
What is the Meizu M5s's display size?
The Meizu M5s has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M5s have?
The Meizu M5s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M5s have?
The Meizu M5s is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu M5s have?
The Meizu M5s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M5s battery capacity?
The Meizu M5s has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu M5s support 5G?
No, the Meizu M5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M5s run?
The Meizu M5s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M5s?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M5s at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.