Meizu M6 Note
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Meizu M6 Note is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Meizu M6 Note at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.6 x 75.2 x 8.4 mm (6.09 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 4GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | M6 Note, MZ-M6 Note |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M6 Note released?
The Meizu M6 Note was announced 2017, August.
What is the Meizu M6 Note's display size?
The Meizu M6 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M6 Note have?
The Meizu M6 Note is available with 4 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M6 Note have?
The Meizu M6 Note is available with 16GB / 4GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M6 Note have?
The Meizu M6 Note features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu M6 Note battery capacity?
The Meizu M6 Note has a 4000 mAh battery.
Does the Meizu M6 Note support 5G?
No, the Meizu M6 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M6 Note run?
The Meizu M6 Note runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M6 Note?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M6 Note at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN