Meizu M6
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3070 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Meizu M6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3070 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Meizu M6 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 148.2 x 72.8 x 8.3 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moonlight Silver, Champagne Gold, Matte Black, Electric Light Blue |
| Models | M6, MZ-MEIZU M6 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M6 released?
The Meizu M6 was announced 2017, September.
What is the Meizu M6's display size?
The Meizu M6 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M6 have?
The Meizu M6 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M6 have?
The Meizu M6 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu M6 have?
The Meizu M6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M6 battery capacity?
The Meizu M6 has a 3070 mAh battery.
Does the Meizu M6 support 5G?
No, the Meizu M6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M6 run?
The Meizu M6 runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M6?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M6 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN