Meizu M6s
6.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Meizu M6s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 2x2.0 GHz Cortex-A73) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Meizu M6s at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 72.5 x 8 mm (5.98 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Flyme 6.2 |
| Chipset | Exynos 7872 (14 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.6 GHz Cortex-A53 & 2x2.0 GHz Cortex-A73) |
| GPU | Mali-G71 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold, Blue |
| Models | M6s |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M6s released?
The Meizu M6s was announced 2018, January.
What is the Meizu M6s's display size?
The Meizu M6s has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M6s have?
The Meizu M6s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M6s have?
The Meizu M6s is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu M6s have?
The Meizu M6s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Meizu M6s battery capacity?
The Meizu M6s has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu M6s support 5G?
No, the Meizu M6s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M6s run?
The Meizu M6s runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M6s?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M6s at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN