Meizu M6T
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Meizu M6T is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Meizu M6T at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 73 x 8.4 mm (6.00 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Champagne Gold, Coral Red |
| Models | M6T |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M6T released?
The Meizu M6T was announced 2018, May.
What is the Meizu M6T's display size?
The Meizu M6T has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M6T have?
The Meizu M6T is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M6T have?
The Meizu M6T is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu M6T have?
The Meizu M6T features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M6T battery capacity?
The Meizu M6T has a 3300 mAh battery.
Does the Meizu M6T support 5G?
No, the Meizu M6T does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M6T run?
The Meizu M6T runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M6T?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M6T at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.