Meizu M8c
7.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3070 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Meizu M8c is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3070 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Meizu M8c at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70 x 8.5 mm (5.76 x 2.76 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Flyme UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue, Red |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu M8c released?
The Meizu M8c was announced 2018, May.
What is the Meizu M8c's display size?
The Meizu M8c has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu M8c have?
The Meizu M8c comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu M8c have?
The Meizu M8c is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu M8c have?
The Meizu M8c features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu M8c battery capacity?
The Meizu M8c has a 3070 mAh battery.
Does the Meizu M8c support 5G?
No, the Meizu M8c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu M8c run?
The Meizu M8c runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu M8c?
AppsApk's editorial team rates the Meizu M8c at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.