Meizu MX3
6.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1800
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Meizu MX3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A15 & 4x1.2 GHz Cortex-A7) chipset, a 8 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Meizu MX3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 139 x 71.9 x 9.1 mm (5.47 x 2.83 x 0.36 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 74.0 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1800 pixels, 5:3 ratio (~412 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean); Flyme 3 |
| Chipset | Exynos 5410 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A15 & 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
| GPU | PowerVR SGX544MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM, 128GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black (front panel), several color options (back panel); white |
| Price | About 406 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX3 released?
The Meizu MX3 was announced 2013, September. Released 2013, October.
What is the Meizu MX3's display size?
The Meizu MX3 has a 5.1 inches display with 1080 x 1800 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX3 have?
The Meizu MX3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX3 have?
The Meizu MX3 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX3 have?
The Meizu MX3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Meizu MX3 battery capacity?
The Meizu MX3 has a 2400 mAh battery.
Does the Meizu MX3 support 5G?
No, the Meizu MX3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Meizu MX3 run?
The Meizu MX3 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX3?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.