Meizu MX6
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3060 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu MX6 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core (2x2.3GHz Cortex-A72, 4x1.9GHz Cortex-A53, 4x1.4GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3060 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu MX6 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 75.2 x 7.3 mm (6.05 x 2.96 x 0.29 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TDDI capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.3GHz Cortex-A72, 4x1.9GHz Cortex-A53, 4x1.4GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3060 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Silver, Champagne Gold, Rose Gold |
| Models | MX6, MZ-MX6 |
| Price | 328 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu MX6 released?
The Meizu MX6 was announced 2016, July.
What is the Meizu MX6's display size?
The Meizu MX6 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu MX6 have?
The Meizu MX6 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu MX6 have?
The Meizu MX6 is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Meizu MX6 have?
The Meizu MX6 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu MX6 battery capacity?
The Meizu MX6 has a 3060 mAh battery.
Does the Meizu MX6 support 5G?
No, the Meizu MX6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu MX6 run?
The Meizu MX6 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu MX6?
AppsApk's editorial team rates the Meizu MX6 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.