Meizu Note 9
8.4/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2244
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Meizu Note 9 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Meizu Note 9 at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 153.1 x 74.4 x 8.7 mm (6.03 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.4 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Flyme 7.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.7, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 5 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (mCharge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Starlight Blue |
| Price | 462 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Note 9 released?
The Meizu Note 9 was announced 2019, March.
What is the Meizu Note 9's display size?
The Meizu Note 9 has a 6.2 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Note 9 have?
The Meizu Note 9 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Note 9 have?
The Meizu Note 9 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu Note 9 have?
The Meizu Note 9 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Meizu Note 9 battery capacity?
The Meizu Note 9 has a 4000 mAh battery.
Does the Meizu Note 9 support 5G?
No, the Meizu Note 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu Note 9 run?
The Meizu Note 9 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Note 9?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Note 9 at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.