Meizu Pro 6 Plus
8.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Meizu Pro 6 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Mongoose & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - 64 GB version chipset, a 12 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Meizu Pro 6 Plus at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 155.6 x 77.3 x 7.3 mm (6.13 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) 3D Touch display |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); Flyme 7.3 |
| Chipset | Exynos 8890 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Mongoose & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - 64 GB version Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - 128 GB version |
| GPU | Mali-T880 MP10 - 64 GB version Mali-T880 MP12 - 128 GB version |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Gray |
| Models | PRO 6 Plus |
| Price | 602 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Pro 6 Plus released?
The Meizu Pro 6 Plus was announced 2016, November.
What is the Meizu Pro 6 Plus's display size?
The Meizu Pro 6 Plus has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Pro 6 Plus have?
The Meizu Pro 6 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Pro 6 Plus have?
The Meizu Pro 6 Plus is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu Pro 6 Plus have?
The Meizu Pro 6 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu Pro 6 Plus battery capacity?
The Meizu Pro 6 Plus has a 3400 mAh battery.
Does the Meizu Pro 6 Plus support 5G?
No, the Meizu Pro 6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu Pro 6 Plus run?
The Meizu Pro 6 Plus runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Pro 6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Pro 6 Plus at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.