Meizu Pro 6
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2560 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu Pro 6 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 21 MP main camera, a 2560 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu Pro 6 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.7 x 70.8 x 7.3 mm (5.81 x 2.79 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 , 3D Touch display |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Тen-LED dual-tone flash, HDR, panorama" |
| Single | 21 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.4", PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3.0 (26% in 10 min; 100% in 60 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2560 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, Silver, Flames Red, Rose Gold |
| Models | PRO 6 |
| Price | 449 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Pro 6 released?
The Meizu Pro 6 was announced 2016, April.
What is the Meizu Pro 6's display size?
The Meizu Pro 6 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Pro 6 have?
The Meizu Pro 6 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Pro 6 have?
The Meizu Pro 6 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Meizu Pro 6 have?
The Meizu Pro 6 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Meizu Pro 6 battery capacity?
The Meizu Pro 6 has a 2560 mAh battery.
Does the Meizu Pro 6 support 5G?
No, the Meizu Pro 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu Pro 6 run?
The Meizu Pro 6 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Pro 6?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Pro 6 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.