Meizu Pro 7 Plus
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Meizu Pro 7 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.7 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A73, 4x1.9 GHz Cortex-A35, 4x2.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Meizu Pro 7 Plus at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 157.3 x 77.2 x 7.3 mm (6.19 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) Secondary 2" AMOLED display, 240 x 536 pixels |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6799 Helio X30 (10 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A73, 4x1.9 GHz Cortex-A35, 4x2.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR 7XTP |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 4 (45% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, gold, silver |
| Models | PRO 7 Plus |
| Price | 548 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Pro 7 Plus released?
The Meizu Pro 7 Plus was announced 2017, July.
What is the Meizu Pro 7 Plus's display size?
The Meizu Pro 7 Plus has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Pro 7 Plus have?
The Meizu Pro 7 Plus comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Pro 7 Plus have?
The Meizu Pro 7 Plus is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu Pro 7 Plus have?
The Meizu Pro 7 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu Pro 7 Plus battery capacity?
The Meizu Pro 7 Plus has a 3500 mAh battery.
Does the Meizu Pro 7 Plus support 5G?
No, the Meizu Pro 7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu Pro 7 Plus run?
The Meizu Pro 7 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Pro 7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Pro 7 Plus at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN