Meizu Pro 7
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Meizu Pro 7 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Meizu Pro 7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 147.6 x 70.7 x 7.3 mm (5.81 x 2.78 x 0.29 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) Secondary 2" AMOLED display, 240 x 536 pixels |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); Flyme 7.3 |
| Chipset | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) - standard edition , Mediatek MT6799 Helio X30 (10 nm) - high edition |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A73, 4x1.9 GHz Cortex-A35, 4x2.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 PowerVR 7XTP |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n or a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W mCharge 3 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, gold, red |
| Models | PRO 7, MZ-PRO 7 |
| Price | 438 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu Pro 7 released?
The Meizu Pro 7 was announced 2017, July.
What is the Meizu Pro 7's display size?
The Meizu Pro 7 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu Pro 7 have?
The Meizu Pro 7 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Meizu Pro 7 have?
The Meizu Pro 7 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu Pro 7 have?
The Meizu Pro 7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu Pro 7 battery capacity?
The Meizu Pro 7 has a 3000 mAh battery.
Does the Meizu Pro 7 support 5G?
No, the Meizu Pro 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Meizu Pro 7 run?
The Meizu Pro 7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Meizu Pro 7?
AppsApk's editorial team rates the Meizu Pro 7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.