Meizu U10
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2760 mAh
- OSAndroid OS
Sponsored
The Meizu U10 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, and a 2760 mAh battery. AppsApk rates the Meizu U10 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 141.9 x 69.6 x 7.9 mm (5.59 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2760 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Shampane Gold |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu U10 released?
The Meizu U10 was announced 2016, August.
What is the Meizu U10's display size?
The Meizu U10 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu U10 have?
The Meizu U10 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu U10 have?
The Meizu U10 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu U10 have?
The Meizu U10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu U10 battery capacity?
The Meizu U10 has a 2760 mAh battery.
Does the Meizu U10 support 5G?
No, the Meizu U10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu U10 run?
The Meizu U10 runs Android OS.
What is AppsApk's rating for the Meizu U10?
AppsApk's editorial team rates the Meizu U10 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.