Meizu U20
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Meizu U20 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3260 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Meizu U20 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1800 / 2100 / 2600 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 75.4 x 7.7 mm (6.02 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Rose Gold, Gold |
| Models | MZ-U20, U20 |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu U20 released?
The Meizu U20 was announced 2016, August.
What is the Meizu U20's display size?
The Meizu U20 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu U20 have?
The Meizu U20 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Meizu U20 have?
The Meizu U20 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Meizu U20 have?
The Meizu U20 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu U20 battery capacity?
The Meizu U20 has a 3260 mAh battery.
Does the Meizu U20 support 5G?
No, the Meizu U20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu U20 run?
The Meizu U20 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Meizu U20?
AppsApk's editorial team rates the Meizu U20 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.