Meizu V8
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory32 GB
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu V8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu V8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 73 x 8.4 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~77.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu V8 released?
The Meizu V8 was announced 2018, September.
What is the Meizu V8's display size?
The Meizu V8 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much storage does the Meizu V8 have?
The Meizu V8 is available with 32GB of internal storage.
What camera does the Meizu V8 have?
The Meizu V8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Meizu V8 battery capacity?
The Meizu V8 has a 3200 mAh battery.
Does the Meizu V8 support 5G?
No, the Meizu V8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu V8 run?
The Meizu V8 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu V8?
AppsApk's editorial team rates the Meizu V8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.