Meizu X8
7.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2220
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3210 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Meizu X8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 3210 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Meizu X8 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 151.2 x 74.6 x 7.8 mm (5.95 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 97.6 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels, 18.5:9 ratio (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); Flyme UI |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF 5 MP" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3210 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | X8 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Meizu X8 released?
The Meizu X8 was announced 2018, September.
What is the Meizu X8's display size?
The Meizu X8 has a 6.2 inches display with 1080 x 2220 pixels resolution.
How much RAM does the Meizu X8 have?
The Meizu X8 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Meizu X8 have?
The Meizu X8 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Meizu X8 have?
The Meizu X8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Meizu X8 battery capacity?
The Meizu X8 has a 3210 mAh battery.
Does the Meizu X8 support 5G?
No, the Meizu X8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Meizu X8 run?
The Meizu X8 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Meizu X8?
AppsApk's editorial team rates the Meizu X8 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.