Micromax Bharat 5 Infinity
6.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Micromax Bharat 5 Infinity is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Micromax Bharat 5 Infinity at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 71 x 10.4 mm (5.83 x 2.80 x 0.41 in) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lava Red, Rose Gold, Matte Blue |
| Models | Q4204 |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Bharat 5 Infinity released?
The Micromax Bharat 5 Infinity was announced 2018, December.
What is the Micromax Bharat 5 Infinity's display size?
The Micromax Bharat 5 Infinity has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Bharat 5 Infinity have?
The Micromax Bharat 5 Infinity comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Bharat 5 Infinity have?
The Micromax Bharat 5 Infinity is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Micromax Bharat 5 Infinity have?
The Micromax Bharat 5 Infinity features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Micromax Bharat 5 Infinity battery capacity?
The Micromax Bharat 5 Infinity has a 5000 mAh battery.
Does the Micromax Bharat 5 Infinity support 5G?
No, the Micromax Bharat 5 Infinity does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Bharat 5 Infinity run?
The Micromax Bharat 5 Infinity runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Bharat 5 Infinity?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Bharat 5 Infinity at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.