Micromax Canvas 1 2018
5.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Micromax Canvas 1 2018 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Micromax Canvas 1 2018 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Chrome Black |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Canvas 1 2018 released?
The Micromax Canvas 1 2018 was announced 2018, April.
What is the Micromax Canvas 1 2018's display size?
The Micromax Canvas 1 2018 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Canvas 1 2018 have?
The Micromax Canvas 1 2018 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Canvas 1 2018 have?
The Micromax Canvas 1 2018 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Micromax Canvas 1 2018 have?
The Micromax Canvas 1 2018 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Micromax Canvas 1 2018 battery capacity?
The Micromax Canvas 1 2018 has a 3000 mAh battery.
Does the Micromax Canvas 1 2018 support 5G?
No, the Micromax Canvas 1 2018 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Canvas 1 2018 run?
The Micromax Canvas 1 2018 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Canvas 1 2018?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Canvas 1 2018 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.