Micromax Bharat 5 Plus
5.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Micromax Bharat 5 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Micromax Bharat 5 Plus at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, January |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.5 x 9.8 mm (5.89 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Bharat 5 Plus |
| Price | About 101 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Bharat 5 Plus released?
The Micromax Bharat 5 Plus was announced 2018, January.
What is the Micromax Bharat 5 Plus's display size?
The Micromax Bharat 5 Plus has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Bharat 5 Plus have?
The Micromax Bharat 5 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Bharat 5 Plus have?
The Micromax Bharat 5 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Micromax Bharat 5 Plus have?
The Micromax Bharat 5 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Micromax Bharat 5 Plus battery capacity?
The Micromax Bharat 5 Plus has a 5000 mAh battery.
Does the Micromax Bharat 5 Plus support 5G?
No, the Micromax Bharat 5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Bharat 5 Plus run?
The Micromax Bharat 5 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Bharat 5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Bharat 5 Plus at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.