Micromax Bharat 5 Pro
5.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Micromax Bharat 5 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Micromax Bharat 5 Pro at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.5 x 9.8 mm (5.89 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | B5Pro |
| Price | About 113 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Bharat 5 Pro released?
The Micromax Bharat 5 Pro was announced 2018, March.
What is the Micromax Bharat 5 Pro's display size?
The Micromax Bharat 5 Pro has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Bharat 5 Pro have?
The Micromax Bharat 5 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Bharat 5 Pro have?
The Micromax Bharat 5 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Micromax Bharat 5 Pro have?
The Micromax Bharat 5 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Micromax Bharat 5 Pro battery capacity?
The Micromax Bharat 5 Pro has a 5000 mAh battery.
Does the Micromax Bharat 5 Pro support 5G?
No, the Micromax Bharat 5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Bharat 5 Pro run?
The Micromax Bharat 5 Pro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Bharat 5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Bharat 5 Pro at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.