Micromax Bharat Go
5.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Micromax Bharat Go is a smartphone announced 2018. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Micromax Bharat Go at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 67 x 9.6 mm (5.37 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic back |
DISPLAY | |
| Type | TFT LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 61.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6737М" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 62 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Bharat Go released?
The Micromax Bharat Go was announced 2018, May.
What is the Micromax Bharat Go's display size?
The Micromax Bharat Go has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Bharat Go have?
The Micromax Bharat Go comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Bharat Go have?
The Micromax Bharat Go is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Micromax Bharat Go have?
The Micromax Bharat Go features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Micromax Bharat Go battery capacity?
The Micromax Bharat Go has a 2000 mAh battery.
Does the Micromax Bharat Go support 5G?
No, the Micromax Bharat Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Bharat Go run?
The Micromax Bharat Go runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Bharat Go?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Bharat Go at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.