Micromax Canvas Infinity Life
6.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Micromax Canvas Infinity Life is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Micromax Canvas Infinity Life at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Canvas Infinity Life released?
The Micromax Canvas Infinity Life was announced 2018, March.
What is the Micromax Canvas Infinity Life's display size?
The Micromax Canvas Infinity Life has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Canvas Infinity Life have?
The Micromax Canvas Infinity Life comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Canvas Infinity Life have?
The Micromax Canvas Infinity Life is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Micromax Canvas Infinity Life have?
The Micromax Canvas Infinity Life features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Micromax Canvas Infinity Life battery capacity?
The Micromax Canvas Infinity Life has a 2500 mAh battery.
Does the Micromax Canvas Infinity Life support 5G?
No, the Micromax Canvas Infinity Life does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Canvas Infinity Life run?
The Micromax Canvas Infinity Life runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Canvas Infinity Life?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Canvas Infinity Life at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.