Micromax Canvas Tab P666
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Micromax Canvas Tab P666 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 4400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Micromax Canvas Tab P666 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 213.9 x 124.7 x 7.9 mm (8.42 x 4.91 x 0.31 in) |
| Weight | 310.5 g (10.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magnetic Black, Puritan White |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Canvas Tab P666 released?
The Micromax Canvas Tab P666 was announced 2015, January.
What is the Micromax Canvas Tab P666's display size?
The Micromax Canvas Tab P666 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Micromax Canvas Tab P666 have?
The Micromax Canvas Tab P666 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Canvas Tab P666 have?
The Micromax Canvas Tab P666 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Micromax Canvas Tab P666 have?
The Micromax Canvas Tab P666 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Micromax Canvas Tab P666 battery capacity?
The Micromax Canvas Tab P666 has a 4400 mAh battery.
Does the Micromax Canvas Tab P666 support 5G?
No, the Micromax Canvas Tab P666 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Micromax Canvas Tab P666 run?
The Micromax Canvas Tab P666 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Canvas Tab P666?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Canvas Tab P666 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.