Micromax Infinity N12
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.19 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Micromax Infinity N12 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.19 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Micromax Infinity N12 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 76.2 x 8.5 mm (6.14 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.19 inches, 96.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps |
| Dual | 13 MP, PDAF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A- GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Lagoon, Red Velvet, Viola, Black |
| Models | N8301 |
| Price | About 141 USD |
● Questions about this phone
When was the Micromax Infinity N12 released?
The Micromax Infinity N12 was announced 2018, December.
What is the Micromax Infinity N12's display size?
The Micromax Infinity N12 has a 6.19 inches display with 720 x 1500 pixels (~269 ppi density) resolution.
How much RAM does the Micromax Infinity N12 have?
The Micromax Infinity N12 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Micromax Infinity N12 have?
The Micromax Infinity N12 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Micromax Infinity N12 have?
The Micromax Infinity N12 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Micromax Infinity N12 battery capacity?
The Micromax Infinity N12 has a 4000 mAh battery.
Does the Micromax Infinity N12 support 5G?
No, the Micromax Infinity N12 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Micromax Infinity N12 run?
The Micromax Infinity N12 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Micromax Infinity N12?
AppsApk's editorial team rates the Micromax Infinity N12 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.