Oppo A3s
7.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A3s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A3s at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Dark Purple |
| Models | CPH1803, CPH1853 |
| Price | About 155 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A3s released?
The Oppo A3s was announced 2018, July.
What is the Oppo A3s's display size?
The Oppo A3s has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A3s have?
The Oppo A3s is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A3s have?
The Oppo A3s is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Oppo A3s have?
The Oppo A3s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A3s battery capacity?
The Oppo A3s has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A3s support 5G?
No, the Oppo A3s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A3s run?
The Oppo A3s runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A3s?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A3s at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.