Oppo A5 (2020)
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A5 (2020) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A5 (2020) at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75.4 x 9.1 mm (6.44 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 1.25µm, PDAF 8 MP, 13mm, (ultrawide), 1/4", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mirror Black, Dazzling White |
| Models | CPH1931, CPH1959, CPH1933, CPH1935 |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A5 (2020) released?
The Oppo A5 (2020) was announced 2019, September.
What is the Oppo A5 (2020)'s display size?
The Oppo A5 (2020) has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A5 (2020) have?
The Oppo A5 (2020) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A5 (2020) have?
The Oppo A5 (2020) is available with 64GB / 3GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A5 (2020) have?
The Oppo A5 (2020) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Oppo A5 (2020) battery capacity?
The Oppo A5 (2020) has a 5000 mAh battery.
Does the Oppo A5 (2020) support 5G?
No, the Oppo A5 (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A5 (2020) run?
The Oppo A5 (2020) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A5 (2020)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A5 (2020) at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.