Oppo A5 (AX5)
7.1/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A5 (AX5) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A5 (AX5) at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass - India only |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Pink, Red |
| Models | CPH1809, CPH1851, PBAM00 |
| Price | About 250 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A5 (AX5) released?
The Oppo A5 (AX5) was announced 2018, July.
What is the Oppo A5 (AX5)'s display size?
The Oppo A5 (AX5) has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A5 (AX5) have?
The Oppo A5 (AX5) is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A5 (AX5) have?
The Oppo A5 (AX5) is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A5 (AX5) have?
The Oppo A5 (AX5) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A5 (AX5) battery capacity?
The Oppo A5 (AX5) has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A5 (AX5) support 5G?
No, the Oppo A5 (AX5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A5 (AX5) run?
The Oppo A5 (AX5) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A5 (AX5)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A5 (AX5) at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.