Oppo A53
5.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3075 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo A53 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3075 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo A53 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 77 x 7.4 mm (6.02 x 3.03 x 0.29 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3075 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White/Gold |
| Price | About 217 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A53 released?
The Oppo A53 was announced 2015, November.
What is the Oppo A53's display size?
The Oppo A53 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A53 have?
The Oppo A53 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A53 have?
The Oppo A53 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo A53 have?
The Oppo A53 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A53 battery capacity?
The Oppo A53 has a 3075 mAh battery.
Does the Oppo A53 support 5G?
No, the Oppo A53 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A53 run?
The Oppo A53 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A53?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A53 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.