Oppo A5s (AX5s)
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 6.2 inches
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4230 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A5s (AX5s) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4230 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A5s (AX5s) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.4 x 8.2 mm (6.14 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Black, Gold, Green |
| Models | CPH1909, CPH1920 |
| Price | About 183 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A5s (AX5s) released?
The Oppo A5s (AX5s) was announced 2019, March.
What is the Oppo A5s (AX5s)'s display size?
The Oppo A5s (AX5s) has a 6.2 inches display with 6.2 inches resolution.
How much RAM does the Oppo A5s (AX5s) have?
The Oppo A5s (AX5s) is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A5s (AX5s) have?
The Oppo A5s (AX5s) is available with 32GB / 2GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Oppo A5s (AX5s) have?
The Oppo A5s (AX5s) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A5s (AX5s) battery capacity?
The Oppo A5s (AX5s) has a 4230 mAh battery.
Does the Oppo A5s (AX5s) support 5G?
No, the Oppo A5s (AX5s) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A5s (AX5s) run?
The Oppo A5s (AX5s) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A5s (AX5s)?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A5s (AX5s) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.